בלוג מאמרים ומידע מקצועי בנושא סקס ואהבה

סיפורי סקס

רשימת שינדלר: תזכורת רבת עוצמה לזוועות השואה

"רשימת שינדלר", שיצא לאקרנים ב-1993, הוא דרמטיזציה של הסיפור האמיתי יוצא הדופן של ניסיונו האמיץ של אדם אחד להציל את חייהם של מאות יהודים במהלך השואה. הסרט, המבוסס על ספרו של תומאס קנלי, עוקב אחר אוסקר שינדלר המסכן את חייו למען עובדיו לאחר שהיה עד לאכזריותו של המשטר הנאצי. עד היום, הוא נותר אחד מסרטי השואה המרתקים והעוצמתיים ביותר מבחינה רגשית שנעשו אי פעם.

הסרט עוקב אחר אוסקר שינדלר כשהוא עובר לקרקוב, פולין מתוך כוונה לעשות את הונו כאיש עסקים במהלך מלחמת העולם השנייה. בתחילה עבד אוסקר על הכיבוש הגרמני של העיר, ושוכר קבוצה של יהודים לעבוד במפעל האמייל שלו, בעיקר כמהלך עסקי. המטרה שלו היא להרוויח כסף, לא להשפיע. עם זאת, זמן קצר לאחר הגעתו לקרקוב, אוסקר מתחיל להיות עד לזוועות המשטר הנאצי ובמיוחד "הפתרון הסופי" – שבו יהודים נשלחו למחנות ריכוז ונרצחו באופן שיטתי.

נרגש ממה שראה ושמע, אוסקר מחליט לנקוט עמדה מוסרית ומתחיל להשתמש בכספו ובהשפעתו כדי להגן על עובדיו היהודים. הוא משלם שוחד, עושה עסקאות סודיות עם הפקידים הנאצים, ובעזרת רואה החשבון שלו, יצחק שטרן, מכין רשימה של אנשים שהוא רוצה להציל. עד סוף המלחמה הוא הציל כ-1,200 איש ממוות בטוח במחנות הריכוז.

רוב הסצנות בסרט הן שחזורים מחוספסים של זוועות השואה, מה שמשאיר את הקהל בתערובת של הלם ועצב. עם זאת, הסרט מסתיים בכך שאוסקר הוכרז כחסיד אומות העולם במוזיאון השואה ביד ושם בירושלים בשנת 1963. הסצנה הנוגעת ללב הזו עוזרת להחזיר את התקווה לנרטיב הנואש, ומזכירה לנו את כוחה של האמפתיה האנושית, גם בזמנים החשוכים ביותר.

"רשימת שינדלר" הוא סרט עוצמתי ומשפיע להפליא, והוא משמש תזכורת חזקה לזוועות שהתרחשו בשואה. הוא ניצב כאנדרטה לאוסקר שינדלר ולניסיונותיו האמיצים להציל, במילותיו שלו, את "היהודים שלי" מזוועות הדיכוי הנאצי. מסר התקווה והגאולה המועבר בסוף הסרט מעודד אותנו לזכור את סיפורו של שינדלר ולשאוף לעולם טוב ואנושי יותר.

ואם הסרט דיכא אתכם, אתם יכולים לבלות עם נערות ליווי בחולון

אולי גם תאהב